דלקת מפרקים ניוונית

כולם חוששים מדלקת מפרקים, אך היא חלק טבעי מההזדקנות. קיימות צורות שונות של דלקת מפרקים, כאשר דלקת מפרקים ניוונית היא הנפוצה ביותר ודלקת מפרקים שגרונית הנדירה ביותר. דלקת מפרקים ניוונית (OA) מתוארת גם כמחלת התנוונות המפרקים ו/או 'בלאי'.

דלקת מפרקים ניוונית מתרחשת כאשר סחוס המפרק נשחק כתוצאה מבלאי, גיל, שימוש לא נכון,פציעה או פגיעה. היא יכולה להיות גם כתוצאה מכוחות מוגברים המופעלים על מפרק המתפקד נכון או כוח רגיל על מפרק שאינו מתפקד כראוי לאורך זמן. דלקת מפרקים ניוונית כוללת גם אובדן סחוס, גדילת יתר של העצם והיווצרות "דורבנות". העצמות מתחת לסחוס משתפשפות זו בזו, דבר הגורם לכאב, התנפחות ואבדן תנועתיות המפרק. דלקת מפרקים ניוונית יכולה להתפתח בכל מפרק שהוא, אך לעיתים קרובות היא מתרחשת בירכיים, בבירכיים, ידיים או עמוד השדרה.

 

iStock 000017371596XSmall

 

 

התסמינים האופייניים לדלקת מפרקים ניוונית הם:
• כאב מפרקים

• קשיחות בוקר
• עיקום הרגל בזמן הליכה
• חוסר יציבות ואובדן גמישות/תפקוד

 

iStock 000007703769XSmall
 
אבחנה
כדי לאבחן דלקת מפרקים ניוונית, יש צורך בשיקוף רנטגן ואולי גם בדיקת דם, כדי לשלול צורות אחרות של דלקת מפרקים. כירופרקטור יכול לפענח צילומי רנטגן ולאבחן דלקת מפרקים ניוונית. ניתן גם לשלוח את המטופל לסריקת צפיפות עצם כדי לראות אם קיימת חולשה כלשהיא בעצמות, כגון אוסטאופורוזיס.

iStock 000016186062XSmall

 

 טיפול
כירופרקטורים אינם יכולים לבטל דלקת פרקים, אך הם יכולים לעזור בטיפול בתסמינים. התסמינים עולים ממבנים, כגון המפרקים, שאינם נעים כשורה, ולכן הכירופרקטור יכול לכוון החזרת התנועה לאותו אזור. ניקח לדוגמה את עמוד השדרה;כירופרקטורים יכולים לבצע מניפולציה או תנועתיות למפרקים, מכל צד של החוליה, ובכך לאפשר להם לנוע ביתר חופשיות. המפרק שלא נע יתקשה ויגרום לרקמות הרכות, כגון השרירים והרצועות שסביבו, להימתח ולאבד גמישות גם הם. תנועה עדינה ומבוקרת על ידי הכירופרקטור עוזרת לעורר את הנוזל במפרק ומרגיעה את הרקמות הרכות שמסביבו. ניתן לבצע טכניקות אלו גם על השרירים ולייעץ לגבי התעמלות מתאימה. סוג הטיפול המבוצע תלוי בגיל המטופל ובהיסטוריה הרפואית שלו.


 מוספי דלקת מפרקים ניוונית
מוספים, כגון גלוקוסמין,וכן מוספים אחרים כגון אומגה 3 (או חומצת שומן חיונית), גורמים להשפעה חיובית אצל המטופלים בכך שהם מפחיתים את הכאב ואת הנוקשות. כדי להשלים את הטיפול והאיזון לאורך זמן, הכירופרקטור יכול להמליץ על שימוש במוספים אלו. אם ייאמר לכם כי יש לכם 'עמוד שדרה מנוון' הגורם לכם לכאב, גשו לייעוץ אצל כירופרקטור. המצב רק יחמיר אם הנוקשות תמשיך לאורך זמן.דלקת מפרקים ניוונית היא חלק טבעי מההזדקנות ולכן ניתן להקל על התסמינים המתלווים אליה.