כאב גב תחתון וסיאטיקה

כאב גב תחתון משפיע על הבריאות והוא הסיבה העיקרית לכך שאנשים פונים לטיפול כירופרקטי.
קיימת עדות לכך כי למעלה מ- 70% מהמבוגרים סובלים מכאבי גב תחתון בזמן כלשהו בחייהם. אולם, פעילות גופנית בתוספת טיפול שמרני כירופרקטי, מסייעים לתופעות אלו.


סיבות לכאב גב תחתון

iStock 000009421714XSmall

'רק התכופפתי כדי...' הכירופרקטור שומע זאת שוב ושוב. פעילויות יומיומיות חוזרות ונשנות כגון, התכופפות, הרמה וסיבוב,העלולות לגרום לדפוסי תנועה גרועים שמצידן גורמות לכאבי גב תחתון.

הסיבה לכך היא תהליך התעייפות השרירים, הרצועות והמפרקים של עמוד השדרה, האגן והירכיים. זו הסיבה מדוע הכירופרקטור רוצה להבין איך אתם מתמודדים עם תנועות יומיומיות אלו.

הכירופרקטור ישאל אתכם גם על טראומות פיזיות רציניות, כגון:
• תאונות דרכים
• החלקות ונפילות
• פגיעות ספורט
• ניתוחים


תקופת כאב ממושכת בחייכם יכולה לשנות את דפוסי התנועה בכדי להימנע מכאב. חזרה על שינוי תנועתיות זו כאשר הפגיעה מחלימה יכולה לגרום ללחץ יתר על המבנים. התנוונות של עמוד השדרה, החוליות והדיסק, מתרחשת כתוצאה מלחץ לא נכון על הגב התחתון לאורך שנים רבות.

 

פריצת דיסק 
דיסקים בין חולייתיים בגב אינם יכולים 'לצאת' ממקומם. מוטב לאפיינם כבולטים או בקועים. הכירופרקטור יסייע להעריך אם אתם סובלים מבעיות דיסק הגורמות לכאב הגב התחתון.

iStock 000017213566XSmall

דיסקים בעמוד השדרה מורכבים מטבעות סיביות חיצוניות המחוברות לחוליות בעזרת שקיק ג'ל רך יותר. הטבעות יכולות להיקרע כתוצאה מטראומה או ניוון ובכך לגרום לכאב. קריעה זו יכולה לגרום לשק הג'ל לנסות להידחף החוצה. לחץ מכני ישיר מהדיסק או גירוי כימי דלקתי יכולים להיגרם על עצבי עמוד השדרה. תופעה זו ידועה כעצב 'נצבט' או עצב 'כלוא' בעמוד השדרה, וברפואה מוגדרת כרדיקולופתיה.

עצבים צבוטים באזור עמוד השדרה המותני יכולים לגרום לכאב בגב ו/או במערכת העצבים (כאב, נימול, חולשה או קהות) באזור. בחלק הגב התחתון, העצבים יכולים לגרום לסיאטיקה (כאב מוקרן לרגל).

הכירופרקטור, ישאל שאלות מפורטות ולאחר מכן יבצע בדיקות אורטופדיות וניורולוגיות כדי להאריך את מצב העצבים, המפרקים והשרירים בעמוד השדרה. הכירופרקטור יכול להפנות אתכם לבצע שיקוף רנטגן של עמוד השדרה. הרנטגן מעריך את איכות העצמות והמפרקים בלבד ולא מראה את העצבים או הדיסקים. סריקת MRI באזור המותניים נחוצה כדי לראות את איכות העצבים והדיסקים בעמוד השדרה. אם קיימת בעיית דיסק בעמוד השדרה, הכירופרקטור יאמר זאת לכם ובהתאם לממצאים ימליץ על טיפול כירופרקטי, או יפנה אותכם למנתח להערכת ניתוח עמוד השדרה, אם העצבים מאוד לחוצים.

סייעו למניעת כאב גב תחתון
אתם יכולים למנוע כאב גב תחתון או סיאטיקה (הקרנת כאב לרגל) על ידי הימנעות ממצבים הלוחצים על עמוד השדרה.

להלן מספר
דוגמאות בסיסיות:

•ישיבה באותה תנוחה לאורך זמן ממושך.
•נשיאת הארנק בכיס אחורי (לחץ בזמן ישיבה).


מספר עצות לטיפול עצמי בכאב גב תחתון:
•ייצרו תכנית התעמלות סדירה הכוללת מתיחות ותרגילי יישור גב, כגון פילאטיס או יוגה.
•נשמו דרך הסרעפת (הבטן) ולא דרך החזה, כדי להפחית את הלחץ. נשימה כזו מסייעת להרגיע את השרירים.
•התנסו ביציבה בריאה - היו מודעים לגבי יציבת עמוד השדרה שלכם בעת ישיבה, עמידה ותנועה.
•תנוחות שינה נוחות -בשינה על הגב השתמשו בכרית תחת הברכיים, או בשכיבה על הצד שימו כרית או שמיכה בין הברכיים.
•מדרסים המותאמים באופן אישי, של Footlevelers, יכולים להקל בהרבה על כאב הגב.

כמוזכר קודם לכן, יציבה לא נכונה מובילה לכאב גב. הכירופרקטור ייעץ לכם לבצע שינויי יציבה אם אתם:
•מבלים יותר משעה ביום בישיבה ליד שולחן או ליד המחשב.
•מתרפקים ליד הטלוויזיה.
•ישנים על מזרון ישן או שקוע.
•מקמרים או מעגלים את הגב והכתפיים.

טיפול בכאב גב תחתון
הכירופרקטור יכול לסייע לכם להפחית את הלחץ על עמוד השדרה, העצבים והשרירים. המטרה היא להפחית את גורמי הסיכון להישנות כאבי הגב התחתון. מניפולציה כירופרקטית של השדרה מסייעת למפרקים מוגבלים בתנועה לנוע ביתר חופשיות. הכירופרקטור לא ישתמש רק במניפולצית עמוד השדרה אלא גם יזכיר לכם לשפר את בריאותכם בעזרת תרגילים, מתיחות ומודעות לגבי התזונה. שמירה על משקל בריא גם כן מסייעת להתאושש מפגיעת גב. הדיאטה שלכם משפיעה על הדלקת בגוף.
לפני כל ניתוח בעמוד השדרה, מומלץ לקבל טיפול כירופרקטי של ששה שבועות בכדי לראות אם הגוף ירפא את עצמו. ישנם מקרים בהם ניתוח עמוד השדרה הוא חיוני, אך הם נדירים.

lowback01