פגיעות צליפת שוט

פגיעות צליפת שוט ידועות גם כפגיעות האצה או האטה ואינן כרוכות בהכרח בתאונות דרכים. למעשה, אתם לא צריכים לקבל מכה בראש או בצוואר-תנועה פתאומית, במיוחד אם היא חוזרת על עצמה, יכולה לגרום לפגיעת צליפת שוט.

החלקה, נפילה או התנגשות במגרש הספורט גם הם יכולות לגרום לפגיעות צליפת שוט. בתאונת דרכים, מספיק שנושאים במהירות 8 ק"מ לשעה בכדי לגרום לתסמיני צליפת שוט. גם חבטה קלה בפגוש יכולה לגרום לפגיעת צליפת שוט.

אולי אמרו לכם כי אין הוכחה לפגיעה בצוואר בבדיקות רנטגן בבית החולים. בעיקרון, הרנטגן הצווארי אינו מראה כלום אלא אם התאונה הייתה חמורה וגרמה לשבר או נקע של העצמות. פגיעה בדיסק צווארי או מתח בשרירי הצוואר אינם מופיעים ברנטגן. אם חוששים מפגיעה חמורה יותר, יש לבצע סריקת CT או MRI.

תסמיני צליפת שוט
לעיתים עוברים ימים וחודשים או יותר עד להופעת תסמיני צליפת שוט, כיוון שהגוף מפצה עליהם בטווח הקצר.
מחקרים הראו כי בזמן תאונת דרכים הכרוכה בהתנגשות מאחור, הצוואר מתעקם בצורת S, המשנה את התנועתיות.
באופן רגיל, המפרקים בצוואר מחליקים זה על גבי זה ומשמנים את עצמם, אך פגיעת צליפת שוט גורמת לעצמות המפרקים לפגוע האחד בשני. חלה פגיעה סביב האזור, כולל עצבי עמוד השדרה, שרירי הצוואר, הרצועות והדיסקים בין החוליות.

ברצועות הצוואר, השרירים וגופיפי מפרקי עמוד השדרה ישנם קולטני עצב זעירים הסובבים את המפרקים החולייתיים, והנקראים קולטנים (proprioceptors). הם מעבירים מידע שוטף למוח לגבי מצב המפרקים. אם הקולטנים הופרעו, אתם תרגישו חלק מתסמיני צליפת השוט הבאים:
כאב צוואר/התכווצות שריר
• כאבי ראש
• סחרחורת
• כאבי זרועות
• עייפות
• קושי בריכוז


התוצאה היא אובדן תנועתיות במפרקי הצוואר והתקשות בשרירים. תופעות אלו גורמות לכאב, למרות שיכולים לעבור ימים, שבועות או אפילו חודשים להתפתחותו.
זכרו כי כאב הוא סימן אזהרה שמשהו לא פועל כשורה.

טיפול בצליפת שוט
הטיפול בצליפת שוט תלוי בחומרתו.
בשלבים המוקדמים של הפגיעה, אם יש מצב דלקתי ותנועה מוגבלת כתוצאה מכאב, אזי הטיפול מתמקד בהפחתת הדלקת. כאשר רמות הכאב השתפרו, ניתן להתחיל בעבודה ידנית עדינה על מפרקי החוליות.
ברגע שהטיפול הראשוני עזר לכם לעבור את תקופת הכאב וחוסר הנוחיות הראשונים, יש לבצע תרגילי שיקום לשיפור המצב לטווח הרחוק.
חשוב שתהייה לכם תוכנית טיפול פעילה המכוונת לשיפור תנועת הצוואר והרגעת השרירים המתוחים. תוכנית התעמלות מומלצת בכדי לעזור ולהפעיל את השרירים בצוואר ולשפר את איזונם.

שאלות נפוצות על צליפת שוט

האם צריך לשים צווארון?
בשלב האקוטי של הפגיעה, אפשר לשים צווארון רך לתקופה קצרה (1-3 שבועות) בכדי לעזור להקלת התסמינים.אין להסתמך על צווארונים לטווח הארוך. אם אתם מסתמכים על תומך צוואר, השרירים בצוואר ייחלשו, כיוון שעבודתם מתבצעת על ידי הצווארון. עובדה זו תוביל לתלות בצווארון הרך ותגרום לכאב נוסף בעתיד כתוצאה מהפחתת הגמישות.

אני חושש שיש לי צליפת שוט...

iStock 000012180367XSmallתמיד טוב לבדוק את הצוואר אחרי אירוע צליפת שוט, כגון התנגשות מכוניות. אפילו אם סתם קיבלתם מכה בראש, מומלץ לבדוק זאת. הכירופרקטור יכול לבדוק את הצוואר ואם יש צורך, להפנות אתכם לרנטגן צווארי כדי לבדוק אם יש בעיות חמורות. כאב הוא סימן רגיל לכך שאכן יש לכם פגיעת צליפת שוט.